hirdetés

A macskák is képesek morogni! 7 ok, amiért rád vicsoroghat kedvenced

Ferenczi Deborah

2022. december 9 - Képek: Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy sokan nem tartják a macskák esetében annyira gyakori kifejezési módnak a morgást, mint mondjuk kutyáknál, mégis fontos tudni, hogy a kommunikációjuk alappillérei közé tartoznak olyan hangok, melyeket akkor adnak ki, ha valamire nagyon idegesek. Ezek közé tartozik a sziszegés és a morgás. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat az leggyakoribb eseteket, mikor a cica morog, ugyanis nem borítékolható, hogy feltétlen a haragját fejezi ki ezzel a cselekvéssel.

hirdetés

Abban az esetben, ha a macskád elkezd morogni, tulajdonképpen nem garantálható, hogy konkrétan rád dühös, ugyanis számos indoka lehet ezeknek a kitöréseknek. Azt pedig, hogy az adott morgás pontosan mire utal, a legtöbb esetben abból lehet megállapítani, hogy milyen környezetben történik, illetve milyen metakommunikációs jelek kísérik.

1. Fenyegetve érzi magát

Az egyik legkézenfekvőbb indok, hogy az állat egyszerűen csak fenyegetve érzi magát, és figyelmeztető jelet próbál arra vonatkozóan adni, hogy nem szeretné, ha közelebb mennél hozzá. Ilyenkor védheti a személyes terét, vagy éppen nem kívánja másoknak a közelségét, esetleg fenyegetettséget érezhet a személytől, aki közeledik felé. Ebben az esetben érdemesebb inkább békén hagyni az állatot egy időre.

2. Valamitől fél

A legtöbb macska akkor kezd el morogni, ha megijedt valamitől, esetleg nagyon fél. Azonban, ha a morgás oka a félelem, akkor annak egyértelmű metakommunikációs jelei is vannak. Tehát az állat felálló szőrrel, testét a magasba emelve próbálja elijeszteni a félelmének az okát. Ezt a reakciót általában személytől vagy házillattól való ijedtség váltja ki.

3. Dominálni akar

A morgás azonban utalhat egyszerű dominanciára is. Ez leginkább új jövevény, főleg háziállat, esetleg kisgyermek érkezésekor jelentkezhet. Ilyenkor a macska megpróbálja a másik személy tudomására hozni azt, hogy márpedig ezen a területen ő az úr. Tehát ilyen esetekben a morgás dominanciaharc eszköze is lehet.

4. Féltékenység is lehet az ok

Ezentúl akár féltékenység is lehet az oka a morgásnak. Azonban nemcsak olyan szűken értelmezve, mint hogy konkrét személyre féltékeny, hanem ennek sokkal tágabb értelemben, tehát hogy féltékeny arra, ha hozzányúlsz a kedvenc játékához, az ételéhez, esetleg az ágyikójához. Miután a macskák szeretnek birtokolni bizonyos tárgyakat, így számukra kifejezetten zavaró, ha ezekhez hozzáérsz, esetleg elpakolod őket. Ilyenkor gyakran előfordulhat, hogy rád mordulnak.

5. Fájdalmai lehetnek

Azért is nagyon fontos mielőbb beazonosítani a morgás okát, mivel a cicák gyakran fájdalmukban kezdnek el morogni. Ennek lehet oka akár sérülés, betegségek, mint például ízületi gyulladás, fogászati ​​betegségek vagy húgyúti fertőzések, melyek mind morgásához vezethetnek. Általában ez akkor fordul elő, amikor valaki megpróbálja megérinteni a macskát, aki fájdalmában mordul fel. Amennyiben erre leszel figyelmes, feltétlen fordulj állatorvoshoz.

6. Mentális betegség, stressz

A fizikális betegségekhez hasonló módon, szintén aggodalomra adhat okot, ha a macska amellett, hogy láthatóan elment az életkedve, meglehetősen ingerült is. Ilyenkor gyanítható, hogy valamilyen jellegű mentális zavar állhat a háttérben, melyet szintén mihamarabb szükséges orvosolni.

7. Szimplán dühös

Végezetül a legkézenfekvőbb válasz a morgásra, ha dühös a macska. Ugyanis amennyiben mérges az állat, egyértelműen rád moroghat. Ennek a hátterében általában az áll, hogy valami felbosszantotta. Ilyenkor a testbeszéde is egyértelműen támadó és agresszív. Ebben az esetben érdemes meghátrálni, és magára hagyni az állatot, amíg le nem nyugszik.

fél a macska féltékeny a macska haragszik haragszik a gazdira macska dühös macskahangok morog a macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink