hirdetés

Ilyen különleges képességgel rendelkeznek a macskák: hangok alapján térképezik fel, hogy hol a gazdi

László Enikő

2022. február 15 - Képek: Getty Images Hungary

A rejtett hangszórókkal végzett tesztek során a macskák a meglepődés jeleit mutatták, amikor úgy tűnt, hogy gazdájuk hangja gyorsan „teleportál" a szoba egyik sarkából a másikba.

hirdetés

Egy kutatás szerint macskád valószínűleg hangok segítségével követi nyomon, hol tartózkodsz, még akkor is, ha nem lát téged. A kutatók szerint a cicák „mentális térképeket” készítenek, amelyek nyomon követik gazdájuk tartózkodási helyét bizonyos hangok iránya alapján. Ezen képesség korábban ismeretlen volt a macskafélék esetében.

A macskák hallása

A cicák kiemelkedő hallással rendelkeznek, és hangok segítségével képesek következtetni a potenciális zsákmány helyére rossz látási viszonyok között is. Érzékeny fülükben több mint húsz izom van, és füleiket képesek minden irányba függetlenül mozgatni. Hallási tartományuk 55 Hz-től 79 kHz-ig terjed. Ezek az ökológiai és anatómiai jellemzők elősegíthetik a hallási információ kognitív feldolgozását.

Akkor is sejti hol vagy, amikor nem lát

A tanulmány első szerzőjét, Saho Takagit, a Kiotói Egyetem doktoranduszát régóta érdekli a cicák hallása és a fülük különböző irányokba való mozgatása. „Láttam egy macskát, akinek csak az egyik füle volt hátradöntve, és hallgatta a hangot a háta mögött, és úgy éreztem, hogy a macskák sok mindenre következtetnek a hangból” – mondta Saho Takagi. „Ezúttal azt vizsgáltam, hogy hangokból térképezték-e fel térben tulajdonosuk helyzetét.”

A csapat kísérletsorozatot végzett annak kiderítésére, hogy a macskák aktívan követik-e gazdáikat olyan jelzések segítségével, mint a hang. Olyan felvételeket játszottak le, amelyeken emberi hangok macskanevet szólítottak különböző helyekről. Például egy közeli hangszóró bemondták, hogy „Bolyhos!”, azt sugallva a cicának, hogy a gazdi közel van, majd egy másik szobában lévő hangszóró ismét ugyanazt a nevet szólította. A cicákat meglepte a váratlan helyről érkező hang, ami azt sugallja, hogy a háziasított macskák hangjelzések segítségével térben térképezik fel gazdáikat, még akkor is, ha azok a szomszéd szobában vannak.

„Ezek az eredmények azt sugallják, hogy a macskák a láthatatlan gazdi mentális reprezentációját hordozzák, és a tulajdonos hangja alapján térképezik fel annak tartózkodási helyét, ami a társadalmi-térbeli kogníció bizonyítékát mutatja” – írták a kutatók.

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a macskák meg tudják különböztetni az ismerős és az ismeretlen emberi hangokat egymástól, és a rejtett tárgyakat is sikeresen felkutatják. „Ezért valószínűnek tűnik, hogy a macskák képesek mentálisan feltérképezni mások helyét a hangok alapján” – magyarázták.

Más állatok is képesek erre

Nem a macskák az egyetlen állatok, amelyek nyomonkövethetik azt, ami nem látható. Ezt a jelenséget tárgyállandóságnak nevezik. A gyerekek általában nyolc hónap körül kezdik kifejleszteni ezen képességet. Korábbi kutatások tárgyi állandóságot találtak főemlősökben, például csimpánzokban és gorillákban is. A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy az intelligens nem főemlős állatok, például a szajkó, az ajakos medve, a szurikáta és a kutyák is rendelkeznek eme képességgel.

élet hallás kutatás macska füle macska hallása tanulmány tudomány
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink