Ilyen technikával ejtik el a különböző vadmacskák a kígyókat
Hangai Lilla
2024. augusztus 10 - Képek: Getty Images Hungary
Hangai Lilla
2024. augusztus 10 - Képek: Getty Images Hungary
A kígyók és macskák közötti harc ritkán billen az előző fél javára. Ennek pedig több oka is van.
Cikkünkből megtudhatod, melyek ezek az okok, valamint mutatunk 2 videót is, melyben macskák és kígyók összecsapását láthatod.
Egy macska reflexe 20-70 milliszekundum, ami 1,5-szer jobb, mint a kutyáké, és még egy átlagos kígyót is lepipálnak, aminek reakcióideje 44-70 milliszekundum. Érdekesség, hogy az emberi pislogás 100-400 milliszekundum gyorsan zajlik le megszokott esetben, míg a leggyorsabb reakcióidőt, 5 milliszekundumot a szúnyoglábú légynél mérték.
A macskák reakcióidejére vonatkozó elmélet szerint azért ilyen gyorsak, mert tovább és nagyobb mértékben voltak magukra utalva az élelemszerzést illetően. Egyrészt később háziasodtak, másrészt még utána is, ahhoz, hogy köztük és az emberek között megmaradjon a mindkét fél számára jövedelmező kapcsolat, nagyrészt maguknak kellett megdolgozni az élelmükért.
Ezen felül a macskák a kígyóméreggel szemben is ellenállóbbak, mint például a kutyák. Egy nemrégiben készült kutatás során kiderült, hogy: „míg a kutyák mindössze 31%-a éli túl az északi barna kígyó marását ellenméreg nélkül, a macskák kétszer nagyobb valószínűséggel, 66%-ban menekülnek meg.” Az eredmények azt mutatták, hogy minden méreg gyorsabban hatott a kutyák, mint a macska vagy az ember plazmájára. Ez arra utal, hogy a kutyák valószínűleg hamarabb jutnak abba az állapotba, ahol a véralvadás folyamata meghibásodik, és így sérülékenyebbek ezekkel a kígyómérgekkel szemben.
A kutatók szerint a viselkedésbeli különbségek is javíthatnak a macskák esélyein ezekben a helyzetekben. Míg a kutyák mindent az orrukkal vizsgálnak meg, addig a macskák a mancsukkal csapnak oda, és az előzőekből már tudjuk, milyen gyorsan is. A kutyák ráadásul aktívabbak is, mint a macskák. Kígyómarás esetén pedig akkor tesszük a legjobbat, ha nyugodtak maradunk, mozgás nélkül, így a méreg lassabban terjedhet.
Az első videón egy vörös hiúz és egy csörgőkígyó látható. Bár az összecsapás elsőre pofozkodásnak tűnhet, jól látható, hogy milyen ügyesen és gyorsan hatástalanítja a vadmacska a kígyót. Amint sikerült eléggé megzavarnia, azonnal el is roppantja a „nyakát”. Majd mielőtt hozzákezdene a falatozáshoz, alaposan átitatja a területet a feromonjaival.
A szerválok hihetetlenül tehetséges vadászok, minden második próbálkozásuk sikerrel zárul. A lenti felvételen egy fiatal hím és egy vakond kígyó (Pseudaspis cana) összecsapását figyelhetjük meg. Ugyan ez a fajta nem mérges, az nem kérdés, hogy tűhegyes fogaival komoly fájdalmat képes okozni. Nem sok kellett ahhoz, hogy a macska ösztönei működésbe lépjenek, és kiossza a pofonokat. Módszere azonban nem tűnik sikeresnek, ezért taktikát vált, és megpróbálja kifárasztani a hüllőt. Az akciót sajnos ezúttal nem tudta sikerre vinni, ám gyakorlásnak mindenképpen jó volt.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek