hirdetés

A macskád simogatása számos jótékony hatással van rád: jelentősen csökkenti a stressz érzését

Ferenczi Deborah

2022. november 9 - Képek: Getty Images Hungary

Az állatok jótékony hatása a testi, lelki egészségünkre napjainkra már maximálisan elfogadott. Erről árulkodik, hogy egyre népszerűbb az állatasszisztált terápia intézménye, hiszen az állatok egyértelműen olyan rendkívüli hatással bírnak az ember mentális jóllétére, ami mondhatni példátlan a pszichiátria területén is. Pusztán a simogatásuk felér bármilyen jellegű nyugtatóval, és elűzi a sokak által szinte kezelhetetlen stressz érzését.

hirdetés

Cornell Egyetem Macskaegészségügyi Központja kutatást végzett annak tekintetében, hogy vajon a macskák képesek-e hosszú távon csökkenteni az olyan mentális problémák jelentkezését, mint a stressz vagy éppen a különböző szorongások. Ez többek között azért is nagyon fontos, mivel kimutatták, hogy a stressz rendkívül negatív hatással lehet fizikai és mentális jóllétünkre, ezért mindenki érdeke, hogy megtaláljuk ennek a minimalizálásának módját.

A macska simogatása önmagában képes csökkenteni a stressz érzését

A Cornell Egyetem kutatásai kimutatták, hogy pusztán a háziállat simogatása képes radikális mértékben csökkenteni a stresszt, illetve a különböző szorongásos megbetegedéseket. Ennek az oka elsősorban abban keresendő, hogy az állatok érintése, illetve macskák esetében a dorombolás olyan fantasztikus hatással bír az ember szervezetére, mely egészen egyedülálló. Sőt, sokkal hatékonyabbnak bizonyul, mint egyes gyógyszeres kezelések. Ugyanis ezeknek az interakciónak jótékony fiziológiai és pszichológiai hatásai lehetnek ránk. Természetesen ennek számos oldala van, mely többek között az, hogy a cicák képesek csökkenteni a magányosság és depresszió érzését, ami tulajdonképpen melegágya a komolyabb stressznek.

Tudományos bizonyíték is van rá, hogy a macskák csökkentik a stresszt

Egy nemrégiben végzett tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy érmes lenne megvizsgálni tanulókat annak tekintetében, hogy vajon ténylegesen csökkenti-e a stressz hatását bennük egy állat jelenléte. Így kifejezetten szorongásra hajlamos tanulókat vetettek vizsgálat alá. Az eredmény pedig kimutatta, hogy a macskák, illetve a kutyák 10 perces simogatása jelentősen csökkentette a stresszhormon, vagyis a kortizol mennyiségét a nyálban. A vizsgálat egyértelműen kimutatta, hogy már csak a puszta simogatása is egy állatnak képes megnyugtatni az embert olyannyira, hogy az biológiailag is mérhető legyen.

A terápiás macskák szerepe

Nem véletlen, hogy egyre több állatasszisztált terápiás képzés indul hazánkban is, hiszen mind a macskák, mind a kutyák hatása a gyermekek fejlődésére, a felnőttek szorongásának kezelésére, és a diákok stresszoldására teljesen egyedülállónak bizonyul. Ezt semmi sem tükrözi jobban, mint az, hogy napjainkban már egyre több iskola, óvoda és egyetem tart állatasszisztált terápiát a képzési keretein belül. Továbbá már sok esetben pszichológiai terápiákon is részt vesznek ezek az állatok, ugyanis szerepük a páciens megnyílásában és biztonságérzetében kiemelkedő.

Ugyan Magyarországon egyenőre elsősorban az kutyás terápiák népszerűek, egyre inkább van igény ennek a macskás változatára is. Így remélhetőleg a közeljövőben egyre több olyan történetet hallunk, ahol macskaasszisztált terápiát alkalmaznak különböző intézményekben.

dorombolás hatása macska hatása az egészségre macska hatása emberre macska jótékony hatásai macska simogatása macska simogatásnak hatása
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink