A macskák tényleg annyira élesen látnak a sötétben? Így tájékozódnak éjszaka
Ferenczi Deborah
2022. november 2 - Képek: Getty Images Hungary
Ferenczi Deborah
2022. november 2 - Képek: Getty Images Hungary
Biztosan te is hallottad már azt, hogy a macskák különlegesen élesen látnak a sötétben, és ennek köszönhetően kiválóan tájékozódnak is. Azonban fontos tudni, hogy jóformán semmi köze a látásuknak ahhoz, hogy mennyire jól tudnak eligazodni még éjszaka is.
Az egyik legnépszerűbb tévhit a macskákkal kapcsolatban, hogy roppant élesen látnak a sötétben. Azonban ez nem teljesen igaz, az éjjeli homályban sokkal inkább hagyatkoznak más érzékszerveikre, mint a látásukra.
Elsősorban azt fontos megjegyezni, hogy a macskának ahhoz, hogy kiválóan tudjon tájékozódni, közel sincs annyi fényre szüksége, mint az embernek. Sőt, egyes kutatások úgy tartják, hogy annak a fénymennyiségnek, mely az ember számára fontos az éles látáshoz, annak körülbelül 1/6-ára van szüksége az állatnak. Ez pedig pontosan azt jelenti, hogy sokkal gyengébb fényviszonyok mellett is képes tájékozódni. Azonban a koromsötét éjszakában ő sem lát tökéletesen, hiszen számos tévhittel ellentétben nem éjszakai lények a cicák, hanem krepuszkulárisak, ami azt jelenti, hogy szürkületkor és hajnalban aktívak igazán, és valójában ilyen a fényviszonyok között látnak élesen.
Gyenge fényviszonyok mellett a cica pupillái teljesen kitágulnak, és nagyon szélesek és sötétek lesznek. Ez pedig hozzájárul ahhoz, hogy még homályos fényviszonyok között is kiválóan tájékozódjanak. A legfőbb különbség az ember és macska látása között, hogy a cicák pupillája sokkal tágabb, így meglehetősen több fényt enged be, illetve több pálcika alakú receptora van, és fényvisszaverő sejtréteg is található benne, melynek hatására úgy tűnik, mintha csak világítana a tekintete.
Valójában a cicák egyáltalán nem látnak messzire. Az emberekhez képest rövidlátók. Mi akár 5-ször jobban látunk messzire, mint a macskák. Azonban ők rendkívül enyhe mozgást is képesek érzékelni. Ez a képesség lehetővé teszi számukra, hogy különféle körülmények között levadászák zsákmányukat. Továbbá a perifériás látásuk sokkal jobb, sőt még a látómező szélén lévő finom mozgásokra is figyelni tudnak, szemben az emberekkel, akiknek a perifériás látása valamivel gyengébb.
Szintén elterjedt tévhit, hogy a cicák nem képesek a színek megkülönböztetésére, hiszen fekete-fehéren látják a világot. Nos, ez szintén nem igaz, mivel hasonlóképpen hozzánk, képesek bizonyos színek beazonosítására, és különösen élénken látják a kéket és a zöldet, de például a vörös és a rózsaszín színek között képtelenek különbséget tenni.
Valójában a tájékozódásban a látásnál sokkal nagyobb szerepe van a bajszuknak, ugyanis ezek a vékony kis szálak rendkívül érzékenyek. Segítségükkel pedig képesek még azt is meghatározni, hogy a kiszemelt zsákmány pontosan hol helyezkedik el, sőt ennek segítségével érzékelik a különböző távolságokat is.
Összességében a macskák nem látnak az éjjeli sötétben élesebben, mint az ember. Az ő látásuk ahhoz igazodott, hogy alkonyatkor és hajnalban lássanak igazán jól.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek