hirdetés

DNS-teszt cicáknak: segítségével megtudhatod, honnan érkeztek kedvenced ősei

Hangai Lilla

2022. szeptember 14 - Képek: Getty Images Hungary

A tudomány fejlődésével egyenes arányban mi is egyre inkább kíváncsiak vagyunk az őseinkre és a származásunkra. Nem csoda hát, hogy ilyen népszerűvé váltak az otthon is könnyedén elvégezhető DNS-tesztek. Szerencsére a macskarajongókra is gondoltak, így már elérhető a cicák számára is ez a lehetőség. Segítségével megtudhatod, hogy csodás cirmos kandúrod vajon milyen felmenőkkel büszkélkedhet, honnan származik vagy milyen betegségekre hajlamos.

hirdetés

Tarts velünk, ha többet szeretnél megtudni arról, hogyan működnek ezek a tesztek, és milyen információkra deríthetsz fényt a segítségükkel.

Egy gyors összefoglaló a genetikáról és a fajtákról

A tudomány jelenlegi állása sajnos sokkal kevesebb információt enged láttatni a macskákról, mint a kutyákról. Ennek oka, hogy a macsekok és az ebek háziasításának eltérők voltak a körülményei. „A kutyák voltak az első állatok, amelyeket az emberek háziasítottak, körülbelül 14 000-40 000 évvel ezelőtt. A cicák csak nagyjából 8000 évvel ezelőtt kezdtek el időt tölteni az emberekkel és a domesztikáció folyamata is sokkal fokozatosabb volt.” – meséli Emilie Bess DNS kutató, akinek a molekuláris evolúció a szakterülete.

„Aktívan háziasítottunk a kutyákat, míg a macskákat nem annyira. A kutyákat az alapján választották ki, hogy képesek-e ellátni bizonyos feladatokat, mint például az őrzés vagy a pásztorkodás. A testi- és személyiségjegyek szelektív tenyésztése a kutyafajták kifejlődéséhez vezetett, ami nagyon korán, több mint 10 000 évvel ezelőtt kezdődött az ember és a kutya kapcsolatában.” – folytatta a szakértő.

Ez azt jelenti, hogy a kutyafajták genetikailag különböznek egymástól. A DNS szempontjából a csivava és a golden retriever nagyon eltérő, míg a macskákról ez nem mondható el. Mondhatjuk, hogy önmagukat háziasították.

Bizonyítékok vannak arra, hogy a cirmos mintázat tenyésztése a 18. században kezdődött, de a speciális fizikai és személyiségjegyekkel rendelkező, különálló macskafajták kifejlesztése csak körülbelül 150 évvel ezelőtt indult, amikor az abesszin, a perzsa és a maine coon fajták megjelentek. Néhány ritka fajta kevesebb, mint 50 éve létezik. Ez nem elég hosszú idő ahhoz, hogy genetikailag erős különbségek alakuljanak ki.

Norvég erdei macska

Ez azt jelenti, hogy még két olyan macska is, amelyek olyan eltérőek, mint a norvég erdei macska vagy a man-szigeti macska is nagyon hasonlóak genetikai értelemben. A házi macskák 90%-ának például egyáltalán nincs fajtatiszta vérvonala, úgy néznek ki és úgy viselkednek, mint őseik, és szinte azonos a genetikájuk is.

Hogyan működik egy ilyen teszt?

A DNS-készlet postán érkezik és tartalmazza a nyálminták begyűjtéséhez szükséges eszközöket és az útmutatót.

Miután kinyitottad a dobozt, a cég weboldalán regisztrálhatod a cicát és a számozott tesztkészletet. A készlet tartalmaz általában egy fültisztító pálcikához hasonlatos kis eszközt, amivel leveheted a nyálmintát, valamint egy kémcsövet, amibe vissza kell helyezni úgy, hogy semmi mással ne érintkezzen a minta. Ebben az állapotban és az eredeti csomagban küldendő vissza.

Bármelyik tesztet is használod, általánosságban elmondható, hogy a cég jelzi, amikor megérkeztek a minták, és azt is, amikor megtekinthetők az eredmények.

A tesztek eredményeinek értelmezése

Bár a tesztek sajnos nem sokat mondanak el a fajtáról, annál többet megtudhatsz az ősök származásáról. Egyes márkák jelzik azt is, hogy milyen egészségügyi kockázatokkal kell számolnod cicád esetében. Ám emiatt ne aggódj, ez nem jelenti azt, hogy kedvencednél mindenképpen kialakul majd ez a betegség. Így elmondható, hogy valószínűleg többet fogsz tudni macskádról, mint előtte, a kapott információ azonban nem tekinthető készpénznek.

dns-teszt egészségügyi kockázat élet fajtatiszta macska genetika háziasítás macska ősei macskafajták
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink