Csak felnőtteknek!

18

Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!

Ezért növesztenek a nőstény hiénák pszeudopéniszt

Hangai Lilla

2024. november 25 - Képek: Getty Images Hungary

A hiénafélék családjában (Hyaenidae) megmaradt 4 faj közül a foltos hiénák több szempontból is kilógnak a sorból. Amellett, hogy a legtöbb emlőstől eltérően matriarchátusban, vagyis nőuralomban élnek, pszeudopéniszt hordanak a lábuk között.

A pszeudopénisz meghatározása szerint egy olyan szerv, helyesebben talán szerkezet az állatok esetében, amely bár felületesen pénisznek tűnik, egy másik fejlődési út eredményeképpen jött létre. Hogy ez a merevedésre is képes, esetenként 20 cm-es hosszúságú klitorisz milyen célt szolgál, arra egyelőre a kutatók sem tudják megadni a pontos választ, azonban elméleteik vannak. Mai cikkünkből megismerheted a hiénák és eme különös pénisz összefüggéseit!

Foltos hiénák

Hölgyek előre!

Mindenekelőtt azonban tartozunk egy magyarázattal. Miért írunk a macskás oldalon hiénákról? Nos, azon túl, hogy önző szándékoktól vezérelve mindenképpen meg szeretnénk osztani veletek ezt a lenyűgöző történetet, igazolni tudjuk magunkat azzal, hogy a hiénák a macskafélék legközelebbi rokonai még számos más meglepő faj mellett. A cikk legalján lévő keretes linkre kattintva megmutatjuk, melyek ezek.

Ahogy a bevezetőben említettük is, a foltos hiénák matriarchális társadalmakban élnek, amelyeket alfa-nőstények vezetnek. Ezekben a klánokban a nőstények végzik a vadászat nagy részét, meghatározzák a társadalmi struktúrát, és egyedül nevelik fel a kölykeiket. Mivel a klánok hímjeinek többsége más csoportokból csatlakozik, a legmagasabb rangú hím gyakran alárendelt helyzetben van még a legfiatalabb nősténnyel szemben is. A kölykök már eleve egy brutális, versengő környezetbe születnek (erről részletesebben picit később), ahol azonnal fel kell venniük a harcot a dominanciáért. Ha elég szerencsések a fiúk ahhoz, hogy elérjék a serdülőkort, a többségük elhagyja a klánt, amelybe született. Ekkor kezdődik meg a barangolásuk, melyek során keresnek egy másik csapatot, ahol a hímek hierarchiájának legalján kezdik.

A matriarchátus egyébként előnyösebb a genetikai sokféleség fenntartásának szempontjából. Mivel a hímek alacsonyabb rangúak, kevésbé valószínű, hogy aránytalanul sok kölyköt nemzenek egyetlen klánon belül. A domináns nőstényeket, akik egyszerre csak korlátozott számú kölyköt hozhatnak világra, és gyakran több partnert is választanak, nem fenyegeti ilyen jellegű veszély.

A hiénákról kialakult elképzelésünket nagyban formálta Az oroszlánkirály című mese, amelyben vihogó, alattomos dögevőként jellemzik őket. A valóságban azonban rendkívül eszes, hűséges emlősökről van szó, akik nem tűrik el a pazarlást még a zsákmányban bővelkedő időszakokban sem. (A prédának még a patáját is elfogyasztják.) Szociálisan rendkívül érzékenyek, a klánban minden hiéna személyesen, közelről is ismeri a társait. Veszekedés, csörte után pedig mindig kibékülnek. A kutatók úgy vélik, hogy a hiénák intelligenciája és társadalmi kifinomultsága akár a főemlősökéhez is hasonlítható.

A vacsora tálalva!

A nőstény hiénák esetében a pénisz minden megszokott kiegészítővel rendelkezik

Hála a jó égnek az Anyatermészetnek humora is van, ugyanis a fallikus szerkezet álherezacskókkal és álherékkel is kiegészül. Olyannyira meggyőző utánzatról van szó, hogy a kutatók évekig abban a hitben éltek, hogy a hiénák hermafroditák is lehetnek. A belső anatómia azonban változatlan marad a lányoknál, ami azt jelenti, hogy a nőstényeknek a pszeudopéniszen keresztül kell vizelniük, párosodniuk és még szülniük is. Az utóbbi két folyamat pedig éppolyan bonyolult és fájdalmas, mint ahogy hangzik. A szülés közben ezen az alapvetően 2,5 cm széles csövön átlagosan egy 1-1,5 kg-os kölyköt préselnek át, amely során a nőstények igen magas számban pusztulnak el kifejezetten az első szülés alkalmával.

A párzás során pedig a hímnek ebbe a megnyúlt vezetékbe kell behelyeznie a saját nemzőszervét. A reproduktív traktust pedig gyakorta blokkolja az álherezacskó, vagyis a nősténynek teljesen mozdulatlanul kell maradnia párzás közben.

Jogosan kérdezheted akkor, hogy mégis mi értelme van ennek a különös szervnek? A tudósok három elméletet dolgoztak ki a kérdés megválaszolására.

A hiénalányok álpéniszének lehetséges okai

A nőstény foltos hiénák szervezetében mindig jelen voltak az androgének (férfi nemi hormonok), amelyek a dominanciával és a társadalmi státusszal hozhatók összefüggésbe. Emellett a nőstény foltos hiénák tesztoszteronszintje olyan magas, mint a hímeké. A lányok dominanciájának egyértelmű előnye jól látható a foltos hiénák táplálkozási rendszerében. Ezek az állatok csoportosan gyülekeznek a frissen elejtett zsákmánynál és együtt esznek. Több mint húsz egyed versenghet egyetlen zsákmányért. A rangidős nőstények és utódaik esznek először, őket követik az alacsonyabb rangú nőstények és kölykeik, végül pedig a felnőtt hímek. Az androgének és a tesztoszteron magas szintje ebben a kontextusban egyértelmű ökológiai előnyökkel jár.

Egy különös rituálé

Egy másik hipotézis szerint ezek a rendkívüli nemi szervek az említett szteroidok jelenlétének evolúciós melléktermékei lehetnek. Ez az elmélet bizonyos mértékben megállja a helyét, de ha visszagondolunk arra, hogy ezek a nőstények egy péniszen keresztül szülnek (ami hatalmas biológiai kompromisszumot jelent), felmerül a kérdés, hogy van-e egy másik elmélet, amely jobban magyarázza a péniszszerű klitorisz jelenlétét.

Foltos hiéna

Egy alternatív elmélet szerint ez a szerv legalább részben szociális kontextusban fejlődik ki. A rangidős nőstények rendkívül agresszívek mind a hímekkel, mind az alacsonyabb rangú nőstényekkel szemben. Több táplálékhoz és nagyobb reprodukciós sikerhez jutnak, mint az alárendeltek. Ezért úgy tűnik, hogy a társadalmi státusz megerősítésére szolgáló rituális viselkedés előnyös lehet mind a rangidős, mind az alárendelt nőstények számára. Hogy milyen rituális viselkedés? Jaj igen, amikor a nőstények találkoznak, párhuzamos helyzetben állnak egymással szemben, ellentétes irányba nézve, majd felemelik hátsó lábaikat, és teljesen erektált áltagjukat mutogatják egymásnak. Adott esetben meg is szaglásszák és nyalogatják a másikat.

Ezen rituálék kifejezetten aszimmetrikusak a legmagasabb és a legalacsonyabb rangú nőstények között, ami arra enged következtetni, hogy ezek a viselkedések a státuszról adnak a másik számára információt. Ám a szakértők szerint a szülés szempontjából ez a testrész mégis akkora kompromisszumot jelent, hogy önmagában nem valószínű, hogy elegendő lenne ez a magyarázat a nőstények péniszének evolúciójáért.

Hiénamama és kölyke

A testvérgyilkosság elkerüléséért?

A harmadik elmélet számításba veszi, hogy számos olyan faj létezik, ahol a hímek és nőstények külső megjelenése nagyon hasonló különböző ökológiai okokból. Úgy vélik, hogy a foltos hiénák esetében a szexuális monomorfizmus több szempontból is előnyös lehet. Először is, az újszülött hiénák között intenzív agresszió tapasztalható; ők nem tipikus aranyos kisállatbabák. Az újszülött hiénák olyan föld alatti odúkban tartózkodnak, amelyekhez az anyjuk (vagy bármely más felnőtt) nehezen fér hozzá. Már születéskor funkcionális metszőfogaik, nagy szemfogaik, valamint erős nyaki és állkapcsi izmaik vannak. Emellett rendkívül agresszívek, gyakran rátámadnak mindenre, ami mozog. Érdekes módon a nőstény újszülöttek esetében gyakoribb a testvérgyilkosság, mint a hímeknél. Egy hím újszülött tehát sokkal kisebb fenyegetést jelent a fészekben lévő többi újszülött számára, mint egy nőstény. Továbbá megfigyelték, hogy a magas rangú nőstények megölik az alacsony rangú nőstények utódait, hogy a versenytársak számát alacsonyan tartsák.

Amikor a foltos hiéna kölykök megszületnek, gyakorlatilag megkülönböztethetetlenek egymástól. Nemi hovatartozásuk csak molekuláris módszerekkel állapítható meg, mivel a hím és nőstény nemi szervek teljesen azonosak. Ez arra utal, hogy a nőstények számára fontos, hogy hímeknek tűnjenek életük korai szakaszában.

Lehetséges, hogy a fent részletezett összes magyarázat igaz, és azt is számításba vehetjük, hogy számos más ok is rejtőzhet még ismeretlenben. Egy biztos, alig várjuk, hogy többet megtudhassunk erről a fantasztikus fajról; na meg egyedi kiegészítőjéről.

foltos hiéna macskafélék macskafélék rokonai vadállatok

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!