A köhögést és az orrfolyást ez a féreg is okozhatja
Szénási Szimonetta
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
Szénási Szimonetta
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
Valamennyi felső légúti panasz általános tünetnek mondható, ám van, hogy egy komolyabb problémát jeleznek. Az egyik ilyen a tüdőférgesség, ami a macskákat is érinti.
Ha kedvenced tüsszögni kezd, vagy kicsit folyik az orra, kezdetben valószínűleg nem gondolod, hogy nagy baj lenne. Esetleg egy kis megfázás. Ám érdemes már az ilyen általánosnak mondható panaszokat is komolyan venni, méghozzá több okból. Egyrészt még egy enyhébb betegség is gyorsabb lefolyású lesz megfelelő kezelés mellett, valamint az állat sem fog a szükségesnél tovább szenvedni. Például a váladékozó orr nemcsak a légzést, de a táplálékfelvételt is nehezíti. Így ha cicádon bármilyen elváltozást tapasztalsz, ajánlott elvinni állatorvoshoz. Másrészt az említett tünetek lehetnek súlyosabb egészségügyi probléma jelzései. Az egyik ilyen a macska esetében is előforduló tüdőférgesség.
A tüdőférgességet többféle parazita, de leggyakrabban az Aelurostrongylus abstrusus nevű féreg okozza. Ezt az élősködőt a fertőzött csigák, illetve meztelencsigák terjesztik, akár a nyálkájukon keresztül, így elég, ha cicád csak azzal érintkezik. Ez leggyakrabban úgy fordul elő, hogy a csiga belemászik a macska etetőtáljába (a meztelencsigák előszeretettel fogyasztják a macskaeledelt), vagy a vizes edényébe kerül a nyákból.
Ezen kívül a vadászó macska fertőzött rágcsálóval, békával, madárral, gyíkkal vagy rovarral érintkezve, illetve elfogyasztva maga is megfertőződhet.
Miként kutyás társkiadványunkban, Az Én Kutyám oldalán részleteztük, a csigák a földön lévő törmeléket eszik, beleértve a tüdőféreglárvákkal fertőzött állatok (például róka vagy kutya) ürülékét is. A lárvák a fertőzött csigában élnek, de a csiga nyálkájával is ürülhetnek. Amikor a kutya véletlenül megeszik egy fertőzött csigát, vagy lenyalja annak nyálkanyomait, azzal féreglárvák jutnak a szervezetébe. Ezek vándorolni kezdenek a testében a belekből a szív felé, az ereken keresztül eljutva a tüdőbe. Itt, az erekben kifejlődve súlyos károkat okoznak, átrágva magukat a szöveteken, majd megtelepedve a léghólyagocskákban. Idővel a lárvák kifejlett tüdőférgekké érnek, majd petéket raknak. Ezeket a petéket a kutya felköhögi és lenyeli, majd azok a bélbe jutva kikelnek, a féreglárvák pedig a kutya ürülékével távoznak. Ezzel a folyamattal további csigákat, illetve más állatokat fertőzhetnek meg.
Miként már utaltunk rá, a fertőzöttség általában felső légúti tünetekben mutatkozik meg. A tüsszögés, az orrfolyás, a szapora vagy nehezített légzés és a köhögés mellett a levertség, az étvágytalanság, valamint a fogyás is árulkodóak. Ezek az enyhétől az igen súlyosig fokozódhatnak, ám az is megesik, hogy az állat tünetmentes marad. A tüdőférgesség szerencsére ritkán halálos, de kölyökmacskáknál előfordul, hogy végzetes.
A macskák a kutyát, illetve az embert nem képesek megfertőzni, azonban egymásnak átadhatják az ürülékükön keresztül.
Tüdőférgesség gyanúja esetén az állatorvos bélsárvizsgálatot fog végezni, ami a 6 hónapnál nem régebbi fertőzést képes kimutatni. Körülbelül fél év után ugyanis megszűnik a férgek peteürítése, ám a kifejlet férgek ettől függetlenül 2 évig is életben maradhatnak. Emiatt különösen fontos, hogy mihamarabb vidd el orvoshoz a tüneteket mutató cicát!
Ha fennáll a gyanúja annak, hogy már régebbi fertőzésről van szó, az állatorvos dönthet úgy, hogy megkezdi a macska kezelését tüdőférgesség ellen. Azonban ha a tünetek ennek hatására sem múlnak, úgy röntgenvizsgálatra, illetve bronchoszkópiás (hörgőtükrözéses) vagy úgynevezett öblítéses (bronchoalveoláris lavage) mintavételre is szükség lehet.
A megelőzés kiemelten fontos minden életkorú macska esetében, így megkímélve őket a gyötrő tünetektől. A tüdőférgesség ellen is védekezhetsz féregfertőzést megelőző készítményekkel, mint amilyenek a spot-onok vagy a tabletták. Fontos azonban, hogy olyan terméket válassz, ami valóban hatásos ez ellen a féreg ellen is. Erről kérdezd az állatorvosodat.
Emellett azzal is óvod kedvencedet, ha nem hagyod a csigák által hozzáférhető helyen a tálkáit, valamint azokat minden használat után elmosogatod meleg, mosószeres vízzel.
A kinti macskákat számos más veszélytől is védened kell. Itt részleteztük, miként óvhatod meg kertben élő cicádat.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek