hirdetés

Milyen jelei vannak annak, hogy a macskád traumatizált? A letargia erősen erre utaló jel lehet

Ferenczi Deborah

2022. december 11 - Képek: Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy állatok esetében sokszor figyelmen kívül hagyják annak a lehetőségét, hogy poszttraumás szorongásban is szenvedhetnek, bizony viszonylag gyakori jelenség ez, egy-egy komolyabb trauma megélése után. Ilyen esetekben elengedhetetlenül fontos, hogy szakemberhez forduljunk, ugyanis a cica bizonyosan szenved. Így amennyiben jelentős viselkedésbeli változásokat veszel észre, feltétlenül fordulj állatorvoshoz. Valószínűleg komoly probléma áll a háttérben!

hirdetés

Fontos tudni, hogy amennyiben jelentős viselkedésbeli változásokat tapasztalsz a macskádnál, és az elmúlt időszakban komolyabb trauma érte, akkor bizony elképzelhető, hogy az állat problémákkal küzd, és a traumák miatti szorongást tapasztal. Ennek következtében lesz szokatlan a viselkedése. 

Macskák is küzdhetnek PTSD-vel

Amennyiben a macskádat élete során több traumatikus élmény érte, akár mentális, akár fizikai szinten, akkor bizony könnyedén fennállhat annak az esélye, hogy poszttraumás stresszben szenved. A PTSD-vel küzdő macskák jellegzetessége, hogy a viselkedésében szokatlan változások figyelhetőek meg, valamint a betegségükhöz kapcsolódó jelentős szorongást tapasztalhatnak. A trauma okozta szorongás változásokat okozhat macskád táplálkozásában, emésztésében és más szokásos tevékenységeiben. Nagyon fontos, hogy a PTSD jeleit minél korábban észrevedd, hiszen egy szakember segítsége képes enyhülést nyújtani a tünetek jelentkezésében, és hozzájárulhat a boldogabb, egészségesebb élethez.

Mi pontosan a PTSD, vagyis a poszttraumás stressz szindróma?

A macskák esetében jelentkező PTSD egyfajta szorongásos zavar, amely olyan rémisztő eseménynek vagy szituációnak való kitettséget követően alakulhat ki, amelyben súlyos fizikai vagy mentális sérülés történt. Ilyen lehet egy komolyabb baleset, betegség, de akár egy szeretett ember halála is. Ennek a rendellenségnek a jelentkezése arra késztetheti a macskákat, hogy drasztikusan megváltoztassák viselkedésüket. Éppen ezért elengedhetetlenül fontos megtalálni a megfelelő kezeléstípust, mely bizonyosan javítani fogja az életminőségüket.

Traumatizált macska tünetei

Annak érdekében, hogy hatékonyan tudj segíteni szenvedő cicádon, nagyon fontos, hogy időben észrevedd annak a jeleit, hogy az állat problémákkal küzd. Amennyiben ez nincsen megfelelően kezelve, akkor könnyedén vezethet ez a későbbiekben egyéb, akár egészségügyi szövődményekhez. A PTSD diagnosztizálásának első lépése általában a macska szokásos viselkedésének és rutinjainak megértése, valamint az abban történő változások észrevétele. Amennyiben pedig ilyeneket tapasztalsz, elengedhetetlenül fontos, hogy ezeket írd fel annak érdekében, hogy az állatorvosnak egy pontos képet tudj nyújtani a kialakult problémáról.

A tünetek pedig jelentkezése a leggyakoribb a következők:

Agresszivitás és értelmetlen védekezés

Ha a cica komoly traumán ment keresztül, melyet képtelen feldolgozni, akkor joggal érezheti úgy, hogy valamiért folytonosan védekeznie kell, és nincsen biztonságban. Tehát, ha azt tapasztalod, hogy kedvenced az elmúlt időszakban meglehetősen agresszív, és ez az ő viselkedésére eddig abszolút nem volt jellemző, akkor valószínűleg valami feldolgozatlan trauma állhat a háttérben.

Állandó félelem

A szorongó macska egy másik tünete a folytonos remegés és félelem. Ilyenkor az állat valamilyen külső fenyegetettségtől állandó félelemben, szorongásban él. Annak ellenére, hogy ennek valóságalapja nincsen. A folyamatos szorongás könnyedén egészségügyi problémákhoz vezethet, így mihamarabb fordulj állatorvoshoz, ha ezt tapasztalod.

Csökkent étvágy és jelentős fogyás

Szintén nagyon gyakori tünet, ha az állat étkezési szokásai jelentősen megváltoznak, és hirtelen súlycsökkenést észlelsz. Ebben az esetben azonnal fordulj állatorvoshoz.

Kedvetlenség, depresszió

Intő jel lehet, ha a cica teljesen kedvtelenné, depresszióssá válik, és azok a dolgok, melyek régebben örömet okoztak számára, már nem teszik boldoggá. Ilyenkor olyannyira eluralkodott rajta a depresszió, hogy már az életkedve is elment.

Megváltozott emésztés

Amennyiben az állatod emésztése jelentősen megváltozott, és a vizeletürítéssel, szobatisztasággal is problémai akadtak, az szintén erre utaló jel lehet.

Fokozott kötődés, és nyávogás

Sokan nem is gondolnák, hogy a fokozott kötődés kialakulása is bizonyos esetekben aggodalomra adhat okot. Ennek oka lehet, hogy rettenetesen fél, esetleg szorong, és ezért különösen bújóssá válik. Továbbá szintén erre utalhat az állandó nyávogás, és a folyamatos kommunikációteremtés a gazdival.

Rombolás

A rombolás vagy a szeparációs szorongás jelentkezése szintén erre utaló jel lehet.

Alvási zavarok jelentkezése

A PTSD gyakran hatással van az alvási szokásokra is, ilyenkor a szorongás megnehezíti az állat mély pihenését és alvását. Tehát, ha cicád kevesebbet alszik, mint a korábbiakban, és gyakran ébred fel, akkor valószínűleg a félelem állhat a háttérben.

Bizonyos szituációk kerülése

Szintén traumára utalhat, ha bizonyos helyzeteket vagy éppen embereket, állatokat látványosan kerül az állat.

Traumás macska kezelése

A kezelésről minden esetben szakember dönt, és kizárólag az általa felírt gyógyszerek alkalmazhatók a cica kezelésére. Fontos tudni, hogy megfelelő terápia mellett viszonylag gyakran, és könnyedén felépülhetnek az állatok a traumákból, de ehhez elengedhetetlen egy szakember bevonása, aki szakszerűen látja el a macskát minden tekintetben.

beteg a macska betegség tünetei depressziós a macska fél a macska macska mentális betegség PTSD szeparációs szorongás szorongás trauma traumatizált macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink