hirdetés

Erre az 5 dologra fontos odafigyelni tavasszal cicagazdiként: ezek az évszak fő veszélyforrásai

Ferenczi Deborah

2023. március 31 - Képek: Getty Images Hungary

Végre elérkezett tavasz, azonban ez azt is jelenti, hogy számos új, tipikusan az évszakra jellemző veszély fenyegetheti kedvencedet. Az alábbiakban összegyűjtöttük az évszak jellegzetes veszélyeit, melyekre érdemes odafigyelned, ha macskád van.

hirdetés

A tavasz az évnek az a szakasza, amely hosszabb nappalokat és melegebb hőmérsékletet, vidámságot hoz az addigi szürke világunkba. Azonban az egyre melegedő időjárásnak köszönhetően a bosszantó élősködők is aktívabbá válnak. De nem csak ezek jelenthetnek kockázatot kedvencedre, hiszen gyakori az allergia kialakulása is, illetve a mérgező növényeket is érdemes messziről elkerülnie az állatnak.

1. Élősködők

Annak ellenére, hogy a kullancsok az év nagy részében aktívak, a tavasz az az időszak, amikor az időjárás felmelegedésével a leginkább tevékenyek. A kullancsok megtalálhatók a magas fűben, az erdő talaján lévő levelekben, a bozótban és a hátsó kertben. Így kedvenced tulajdonképpen bármikor találkozhat ezekkel az apró parazitákkal, ha tölt időt a szabadban. Fontos tudni, hogy a kullancsok által terjesztett betegségek súlyosak lehetnek. A Lyme-kór az egyik leggyakoribb kullancsok által terjesztett betegség, éppen ezért fokozott elővigyázatossággal kell kiengedni a macskát a szabadba, illetve érdemes minden kint tartózkodása után alaposan átvizsgálni az állatot.

Az élősködők kategóriáján belül a második fő veszélyforrás egyértelműen a bolhák csoportja. Ezek a paraziták abban hasonlítanak a kullancsokhoz, hogy melegebb hőmérsékleten aktívabbá válnak, és szinte mindenféle környezetben képesek megélni. A bolhák okozta egyszerű viszketés is elég irritáló lehet a macska számára, azonban komolyabb egészségügyi problémákat is okozhatnak, például bakteriális betegségeket is terjeszthetnek.

2. Darazsak és méhek

A veszélyes rovarok kategóriájában kifejezetten fontos kiemelni a darazsakat és a méheket, melyek igencsak nagy veszélyt jelenthetnek a kint tartózkodó macskákra. Fontos tudni, hogy ezeknek a csípése nem csupán rendkívül fájdalmas, de akár életveszélyes is lehet, így mindenképpen ügyelj arra, hogy ezt el tudja kerülni a macska. Ha pedig mégis megcsípte kedvencedet egy darázs, akkor mindenképpen fordulj állatorvoshoz, ugyanis könnyedén kialakulhat olyan allergiás reakció, ami akár életveszélyessé is válhat. Amennyiben allergiás reakció lép fel a csípést követően, akkor annak a következő jelei vannak.

  • légzési nehézség
  • nyáladzás
  • fokozott fájdalom
  • ájulás

Amennyiben ezeket tapasztalod, feltétlen fordulj állatorvoshoz.

3. Mérgező növények

Tavasszal a legszebb a természet, hiszen számtalan bokor, fa borul virágba. Azonban érdemes tudni, hogy bizonyos növények is igencsak nagy problémát tudnak okozni a macskák számára, ha azt elfogyasztják. Így az évszak talán legszebb időszaka a legveszélyesebb is, hiszen rengeteg mérgező növény van, ami akár életveszélyes is lehet az állat számára. A kertedben például lehetőleg ne legyen olyan fa, virág, bokor, ami ártalmas lehet kedvencedre. Illetve ügyelj arra, hogy messziről kerülje a mérgező virágokat, melyek a következők:

  • nárcisz
  • tulipán
  • aranyeső
  • borostyán
  • akácfélék
  • gyöngyvirág

Ezeket mindenképpen érdemes messziről elkerülni, illetve kijárós cica esetén inkább ellenőrizd azt, hogy merre bóklászik cicád, ugyanis amennyiben szabadon útjára engeded, akkor számos veszélybe sodorhatja magát. A mérgező növényekről részletesebben ebben a cikkben olvashatsz.

4. Szúnyogok és a szívférgesség kockázata

Annak ellenére, hogy a macskáknál nem jellemző olyan mértékben a szívférgesség kialakulása, mint az ebek esetében, mégis jelentős veszélyforrás a szúnyogok jelenléte. Ugyanis amikor egy szúnyog megcsíp egy fertőzött állatot, akkor felveszi azokat a mikrofiláriákat, amelyek 10-14 nap alatt kifejlődnek fertőző állapotú féreggé. Amikor pedig az ilyen szúnyog megcsíp egy másik állatot, akkor a csípésén keresztül bejutnak ezek a férgek a szervezetbe. Majd miután a gazdatestbe kerültek, megközelítőleg 6 hónapba telik, míg kifejlett szívféreggé válnak, melyek akár egy macskában 2-3 évig is élhetnek.

Ha olyan tüneteket tapasztalsz, mint a köhögés, asztmaszerű rohamok, időszakos hányás, étvágytalanság, esetleg fogyás, akkor feltétlen fordulj állatorvoshoz. A szívférgességről bővebben ebben a cikkünkben olvashatsz.

5. Tavaszi nagytakarítás

Végezetül egy ugyan nem tipikusan tavaszi, mégis a leginkább ekkor népszerű tevékenységet is hoztunk, méghozzá a tavaszi nagytakarítást. Nos, annak ellenére, hogy ez a tevékenység bizonyosan kiváló hatással lesz a testi, lelki egészségükre, mégis a macskánk számára számos veszélyt hordozhat.

A megfelelő biztonság érdekében érdemes állatbarát tisztítószereket alkalmazni, már csak azért is, mert a te egészségedre is kevésbé károsak, mint a vegyszerek. Viszont a legfontosabb, hogy ha esetlegesen hozzáférne a macskád, akkor sem fog mérgezést kapni tőle. Amennyiben pedig nem szeretnél ilyenre beruházni, akkor még mindig ott vannak nagymamáink házi praktikái, a só, az ecet és a szódabikarbóna. Amennyiben ezeket használod, nem kell félned attól, hogy kedvenced mérgezés áldozatává válik.

beteg a macska betegség tünetei bolha darázscsípés kullancs a macskában kullancs eltávolítása mérgező növények szívférgesség takarítás tavaszi veszélyek veszélyek macskákra
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink