Megfázhat-e a macska az őszi esőben?
2024. szeptember 14 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 14 - Képek: Getty Images Hungary
Beköszöntött az ősz, és az előrejelzések szerint jelentős mennyiségű esőre számíthatunk. Ebben az időjárásban kritikus, miként gondozzuk kinti kedvenceinket.
Rendszeres olvasóink tudják, hogy alapvetően a benti macskatartást pártoljuk, hiszen csak így garantálható, hogy a cica ne essen áldozatul az autóknak, kóbor vagy betévedő kutyáknak, ne bánthassák vagy mérgezhessék meg. S még hosszan sorolhatnánk az elrettentő okokat, miért jobb bent, mint kint. De ha valaki bármilyen okból nem teheti meg, hogy a házban tartsa kedvencét, vagy a macska kijárós, esetleg van kifutója, akkor annak a gazdának hűvös idő és a csapadék miatt fokozottan kell figyelnie az állatra. Az egyik lényeges kérdés ennek kapcsán, hogy a hideg és az eső következtében megfázhat-e a macska.
Macskáknál is jelentkezhetnek az emberi náthához hasonló tünetek, amit szokás megfázásnak is nevezni, és esetükben ezt általában vírus okozza. A statisztikák szerint 90 százalékban a macskaherpeszvírus (rhinotracheitis vírus), illetve a -kalicivírus. Mindkét betegség erősen fertőző. A herpeszvírussal fertőzött macskák életük végéig hordozzák a vírust, de vannak nyugalmi időszakok, amikor a vírus nem szaporodik, és nem okoz semmiféle tünetet vagy panaszt. Azonban stressz vagy egyéb, immunrendszert gyengítő állapot következtében a vírus aktiválódhat. Macska-kalicivírus esetében gyakoribb a szájüregi sebek megjelenése. Fontos, hogy ezek kizárólag a macskára veszélyesek, emberre nem fertőzőek.
Szerencsés esetben ezek a tünetek 7-10 nap elteltével maguktól is elmúlnak, ám ez idő alatt kedvenced megszenvedi az állapotot. Továbbá ha egy krónikus beteg, legyengült immunrendszerű, illetve fiatal vagy már idősebb cicáról van szó, a szervezet nem biztos, hogy meg tud küzdeni a vírussal. Sőt, a betegség súlyosbodhat, és bakteriális felülfertőzés alakulhat ki. Ennek jele többek között, ha a váladék színe zöldre vagy sárgára változik. A tüdőgyulladás is gyakori a felső légúti megbetegedések következtében. Ilyenkor az állat légzése nehezítetté válik, és a zihálás mellett a köhögés is jellemző, és általában kórházi ellátást igényel.
Mindezek miatt azt tanácsoljuk, már enyhébb tünetek esetén is vidd el a macskádat orvoshoz. Ezzel meggyorsíthatod a gyógyulási folyamatot, valamint megelőzheted a másodlagos fertőzéseket is.
Ettől függetlenül nem tesz jót az állatnak, ha odakint bőrig ázik. Egy átfagyott, kihűlt (vagy didergő) macska immunrendszere nem fog tudni teljes hatékonysággal dolgozni.
A gyengült védekezőképesség miatt pedig a macska fogékonyabb lehet a betegségekre, köztük az említett vírusokra is. A kölykök, a koros, valamint az egészségügyi problémákkal élő cicák még érzékenyebbek lehetnek. Így ha semmiképpen sem tudod bevinni az állatot, alakíts ki számára egy védett, esőbiztos és vízhatlan kuckót, amit bélelj is ki. A takarók és egyéb textíliák azért nem jók, mert magukba szívják a vizet, így ezeket csak akkor használd, ha garantáltan nem érheti csapadék az odút.
Szerencsére mindkét említett vírus ellen kérhetsz védőoltást macskád számára, amelyek ugyan nem akadályozzák meg a fertőzést, de segítenek a tünetek csökkentésében. Így a betegség enyhébb lefolyású lesz.
Vannak olyan praktikák, amikkel te is gyorsíthatod kedvenced felépülését, valamint mérsékelheted a tüneteit.
1.) Az egyik a párásítás. Erre akkor van szükség, ha nagyon száraz az otthonotok levegője. Általában télen, fűtésszezonban jellemző. Ma már a hideg párásítást javasolják emberek esetében is; számos párásító készülék kapható, kisebb és nagyobb terek párásítására. Ha beviszed magaddal cicádat, amíg fürdesz, a fürdő párásabb levegője is segíthet az orrdugulás megszüntetésében.
2.) Kíméld a macskádat, és teremts számára nyugodt körülményeket. A stressz valamennyi egészségügyi probléma esetében hátráltatja a javulást. Betegség esetén célravezető lehet, ha berendezel egy külön helyiséget a lábadozó állatnak. Vigyél be neki almot, etető, illetve itató tálat, valamint fekhelyet. Így békésen tud pihenni majd. Természetesen ne hagyd teljesen magára, tölts vele időt, és ha igényli, simogasd, játssz is vele. A feromonkészítmények is segíthetnek az ellazulásban.
Itt találsz útmutatót egy gyorsan, fillérekből összeállítható macskaházikó elkészítéséhez.Saját macskád, de a felétek élő kóborkák is roppant hálásak lesznek érte. Télen pedig egyenesen életmentő egy ilyen menedék!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek