Ekkor válik le a kismacskák köldökzsinórja: ezt tedd, ha a terület elfertőződik
Hangai Lilla
2024. szeptember 4 - Képek: Getty Images Hungary
Hangai Lilla
2024. szeptember 4 - Képek: Getty Images Hungary
A kiscicák élete is tele van számos fejlődési mérföldkővel, amelyek közül az egyik a köldökzsinór természetes leválása. Ez az esemény valójában kifejezetten fontos része a növekedési folyamatuknak, ezért ha kedvenced megesett, vagy vemhes állatot mentettél, vettél magadhoz, kifejezetten fontos, hogy ismerd a részleteket.
A köldökzsinór az elevenszülő emlősöknél létfontosságú kapcsolat az anya és a kiscica között a vemhesség ideje alatt. Szerepe szerint tápanyagokat és oxigént szállít, valamint eltávolítja a salakanyagokat. Lássuk, hogy a köldökzsinór mikor esik le egy kismacska esetében, és mit kell tenned, ha ez nem történne meg. Valamint arról is beszélni fogunk, hogy mik a teendőid, ha nem gyógyult be a terület megfelelően.
A kiscica születése után a köldökzsinór feleslegessé válik; egy egészséges fejlődési folyamat során általában természetesen leválik a születés utáni 3-5 napon belül. Fontos megjegyezni, hogy ezt a folyamatot nem szabad siettetni vagy megzavarni, tehát ne vágjuk vagy tépjük le, soha ne nyúljunk hozzá! A zsinór fokozatosan fog elszáradni és végül önmagától leválni.
Ahonnan leesett, egy piros foltocskát hagy maga után, aminek 5-10 napon belül be kell gyógyulnia. Gondozóként a te feladatod biztosítani, hogy a terület tiszta és száraz maradjon, ezáltal elkerülhessétek a fertőzéseket. Ám azt hozzá kell tenni, hogy mindig lehetséges, hogy porszem kerül a gépezetbe, és a terület elfertőződik. A terület fertőzéseit omphalophlebitisnek is nevezik, és sajnos kifejezetten gyakori okai az újszülött emlősök, beleértve a kiscicák megbetegedésének is.
Bár a köldökzsinór leválása általában egy egyszerű folyamat, felléphetnek szövődmények, amelyeknek vannak jelei. Ha a köldökzsinór nem válik le a várható időn belül, vagy ha duzzanat, bőrpír vagy váladékozás jeleit észleled, elengedhetetlen, hogy állatorvosi segítséget kérj! Ezek fertőzés vagy egyéb egészségügyi problémák jelei lehetnek, amelyek minden esetben szakmai beavatkozást igényelnek.
Nem ritka, ha a köldökzsinór leválásakor egy kis mennyiségű vérzést tapasztalunk. Ez a vérzés általában minimális, és nem kell miatta aggódni. Valójában a gyógyulási folyamat természetes része. De ahogy korábban is mondtuk, a zsinór csatlakozási helye egy kis piros pont, amelynek minden esetben száraznak, tisztának kell maradnia. Ha váladékozást, duzzadást tapasztalsz, valami nincs rendben!
Ahogy írtuk is, a kiscicák köldökzsinórja általában az életük első hetében kiszárad és leválik. Ha ezen az időszakon túl ez nem történik meg, valószínűleg beavatkozás szükséges! Íme néhány irányelv arra vonatkozóan, mikor szükséges állatorvosi ellátást kérni:
Ha a zsinór túl hosszú, és emiatt lassabban szárad ki, az állatorvos javasolhatja a felesleges rész biztonságos eltávolítását. Ezt csak szakember végezheti el, mert csak így kerülhető el biztosan a sérülés vagy fertőzés kockázata!
Nem kell azonban megijedni! Még ha szükséges is lehet némi beavatkozás, a köldökzsinór problémái többségében könnyen kezelhetők, és nem jelentenek hosszú távú egészségügyi kockázatot. A korai felismerés és az időben történő állatorvosi ellátás kulcsfontosságú ezen problémáknak a hatékony megoldásában.
Ne feledjük, hogy a köldökzsinór közvetlen út a véráramhoz; köldök fertőzése a baktériumok vérkeringésbe jutását eredményezi. Ezeket a baktériumokat a test finom erei szűrik ki, főként az ízületi porcokban, a farokban és az ujjakban. Amikor ez megtörténik, a farok vagy egy lábujj vége gyakran elveszíti a keringést, a szőr kihullik, és a farok vagy az ujj vége leesik. Mindezek a problémák megelőzhetők, ha lépéseket teszünk a köldökfertőzés elkerülésére a születés után.
Ha a köldökzsinór hatékonyan és gyorsan kiszárad, hegszövet képződik, amely megakadályozza a fertőzés bejutását a szervezetbe, valamint a sérv kialakulását is. Ha minden rendben megy, az anyamacska ellátja a kicsiket és tisztán, rendezetten tartja őket, így emberi beavatkozásra nincs szükség. Ha azonban biztosra szeretnél menni, azzal nem árthatsz, ha lefújod a területet fertőtlenítő spray-val. Persze kizárólag olyannal, amelyet kismacskákon is biztonságosan alkalmazhatsz! Ne piszkáld a területet, csak naponta 1-2 alkalommal fújd le, míg az le nem esik és be nem zárul a seb.
Néha előfordulhat, hogy a mama túl gondosan tisztogatja a köldök helyét, ami sérüléshez vezethet. Ha fertőtlenítjük, azzal ezt is megelőzhetjük, ugyanis hamarabb zárul majd a folyamat. Ha bizonytalan vagy, mindenképpen keresd fel az állatorvost, sose hozz döntést a saját szakálladra!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek