Albinizmus a macskáknál: ez a különbség egy albínó és egy fehér cica között
2024. november 21 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 21 - Képek: Getty Images Hungary
Az albinizmus egy örökletes rendellenesség, amely a macskáknál a bőr, a szőrzet és a szem pigmenthiányát okozza. Már most az elején érdemes leszögezni, hogy attól, hogy egy macska fehér, még nem lesz albínó. Ugyan gyönyörű és különleges megjelenést kölcsönöz ez az állapot a macskának, az albinizmus őket is hajlamosíthatja bizonyos egészségügyi problémákra.
Cikkünkből megtudhatod az albinizmus okait és diagnosztizálásának menetét, valamint részletesen kifejtjük az albínó és a fehér macskák közötti különbségeket is. Végezetül pedig kitérünk az esetleges egészségügyi kihívásokra, valamint arra is, hogyan kell gondoskodni egy ilyen állatról.
Az albinizmust a macskáknál egy genetikai mutáció okozza, amely megakadályozza a melanin, azaz a haj, a bőr és a szem színét adó pigment termelődését. Konkrétan az albinizmust a TYR vagy az OCA2 gének mutációi okozzák, amelyek a melanin előállításáért felelős enzimek termeléséért felelnek. Mivel ez a genetikai mutáció autoszomális recesszív, a macskának mindkét szülőtől örökölnie kell a hibás gént ahhoz, hogy az albinizmusa kialakuljon.
Egy fehér macska nemes egyszerűséggel egy fehér bundájú macska, amelynek színe kialakulhat genetikai mutáció következtében, vagy egy adott fajta jellemzője is lehet. Az albínó macska viszont egy fehér macska, amelynek a szemeiből, a bőréből és bundájából is hiányzik a melanin. A fehér macskák szeme lehet kék, de nem feltétlenül az, míg az albínó macskáknak mindig kék vagy rózsaszínes-pirosas íriszük van.
Az albinizmus diagnózisának felállításában persze szerepet játszanak a külső tulajdonságok, vagyis a már említett világos bőr, fehér szőr és kék vagy rózsaszínes, pirosas szemek, valamint ezek mellett a mystagmus, vagyis az akaratlan szemmozgások és a csökkent látásélesség. A végleges diagnózis genetikai tesztekkel állapítható meg, amelyek igazolják a melanin termelődéséért felelős gének mutációit.
Az albínó macskák, akárcsak más albínó állatok, a pigmentáció hiánya miatt számos egészségügyi kockázatnak vannak kitéve. Ezek közé tartozhatnak a következők.
Napérzékenység: az albínó macskák hajlamosabbak a bőrrákra és más bőrkárosodásokra, mivel hiányzik a kültakarójukból a védelmet nyújtó melanin. A legmelegebb órákban bent vagy árnyékos helyen kell tartani őket. A szőrrel gyéren borított területeken, mint például a fülek és az orr, még bent is érdemes lehet macskák számára kapható fényvédőt alkalmazni.
Szemproblémák: az albínó macskák szeme érzékenyebb a fényre és hajlamosabbak a nystagmusra, vagyis a szemtekerezgésre. Rendszeres szemvizsgálat ajánlott ezek ellenőrzésére.
Ezek mellett az albínó cicák hajlamosabbak lehetnek immunrendszeri rendellenességekre és halláskárosodásra is. (A melanin szerepet játszik az immunrendszer egészségének megőrzésében, így e nélkül az immunrendszer gyengébb lehet.) A halláskárosodás a fehér színű macskák kiemelt problémája, amelynek okáról itt olvashatsz bővebben.
Az albínó cica gondozása egy kis extra odafigyelést igényel. Csak így tudjuk csökkenteni ugyanis a rá leselkedő egészségügyi problémák kockázatát.
Még bent is ügyeljünk arra, hogy elegendő árnyékos hely álljon a cica rendelkezésére. Az ablaküveg nem szűri meg az UV-sugarakat, így ha szeret a macska az ablakban napozni, érdemes lehet rendszeresen használni napvédő krémet.
Az albínó jószágok esetében az évi, majd idős korban a féléves rutinvizsgálatokon érdemes külön kérni az orvost arra, hogy a szemeket is alaposan vizsgálja meg. Sok szakember javasolja, hogy mivel az esetükben gyakoribbak lehetnek a betegségek, már kölyök- és felnőttkorban is ajánlottak az éves helyett a féléves rutinvizsgálatok.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek