hirdetés

Amikor a macska nem esik a talpára: az agyrázkódás a cicák esetében is életveszélyes, de nehéz felismerni tüneteit!

Ferenczi Deborah

2022. október 17 - Képek: Getty Images Hungary

Mindannyian hallottuk azt a mondást, hogy a macskáknak „kilenc életük van”, sőt azt is, hogy „mindig a talpukra esnek”. Ezek a régi mantrák tükrözik azt a felfogásunkat, hogy a cicák hihetetlenül strapabíró állatok, akiknek szinte soha sem esik komolyabb bajuk. Hiszen kecsesek, óvatosak és tudják, hogyan kell vigyázni magukra. Természetesen ez nem egyezik meg százszázalékosan a valósággal, ugyanis annak ellenére, hogy látszólag képesek sértetlenül kijutni a veszélyből, mégis mindig fennáll annak a veszélye, hogy komolyabb sérülést szenvedjenek.

hirdetés

Dr. M. Ryan Smith, a Louisiana Állami Egyetem Állatorvosi Karának adjunktusa és Dr. Victor Oppenheimer, egy Puerto Ricó-i állatkórház igazgatója egyetért abban, hogy annak ellenére, hogy nagyon ügyes mozgással rendelkeznek a macskák, tulajdonképpen bármikor kaphatnak agyrázkódást. Az alábbiakban utánajártunk annak, hogy milyen tünetek jelezhetik azt, hogy kedvenced agyrázkódást szenvedett.

Az agyrázkódás okai

A macskák agyrázkódása számos forgatókönyvből adódhat, de a szakértők szerint a fő tényező általában az úgynevezett „tompa trauma”. Ennek gyakori okai közé tartozik a magasból való lezuhanás (pl. egy fáról, párkányról, tetőről), autóbaleset vagy valaminek való nekiütközés. De ritkább esetekben előfordulhat, hogy más macskával vagy kutyával történő verekedés, vagy esetleg ember általi bántalmazás áll a háttérben.

A helyzet felismerését határozottan nehezíti az, hogy a fejsérülés tünetei nem feltétlenül olyan nyilvánvalóak, mint más sérülések. Fontos tudni, hogy az agyrázkódás kiváltképpen a nem lakásban, hanem kint tartott macskáknál jelentkezik, ezért határozottan javasoljuk a macskák zárt térben való tartását, hiszen ennek köszönhetően hosszabb és egészségesebb életet élnek. A benti cicák esetében kisebb az agyrázkódás kockázata, mert jobban védettek a forgalomtól, a szélsőséges magasságoktól és egyéb veszélyektől.

A macska agyrázkódásának tünetei

Természetesen, ha szemtanúja vagy bármilyen traumának, ami a macskádat érinti, akkor azonnal el kell vinned az állatorvoshoz. De azokban az esetekben, amikor a gazdi nem szemtanúja az eseménynek, nagyon nehéz megállapítani azt, hogy az állat egyáltalán szenvedett-e sérülést, főleg ha nincsenek erre utaló jelek. Így sajnos sok esetben fordul elő, hogy a traumás agysérülés csak akkor válik nyilvánvalóvá, ha már nagyon súlyos a helyzet. Azonban léteznek olyan tünetek, melyekből következtethetsz arra, hogy valami probléma áll fenn, ezek pedig a következők:

  • eszméletvesztés
  • reakcióképtelenség
  • görcsrohamok
  • járási nehézségek
  • hányás
  • bármilyen jellegű abnormális viselkedés
  • furcsa szemmozgások
  • pupilla nem reagál

Mi a teendő agyrázkódás esetén?

Ha agysérülés tüneteit észleled a macskádnál, akkor fontos, hogy gyorsan és nyugodtan cselekedj. Az azonnali cselekvés rendkívül fontos fejsérülés esetén, az úgynevezett „másodlagos sérülés” kockázata miatt. Ahogy Dr. Laurent Garosi és Sophie Adamantos a „Head Trauma in the Cat” című publikációban kifejti:

A fejsérülés elsődleges és másodlagos agysérülést okozhat. Az elsődleges sérülések, amelyek nem kezelhetők vagy visszafordíthatók (…). A másodlagos sérülés az idegszövetet érő további sérülés az elsődleges traumát követően. Alapvetően ez azt jelenti, hogy minél tovább marad a macska megfelelő kezelés nélkül, annál nagyobb a valószínűsége, hogy további agysérülést szenved.”

Azért is elengedhetetlenül fontos a mihamarabbi kezelés, mert az agysérüléseket vészhelyzetként kell kezelni a bénulás, a kognitív zavarok és akár a halál kockázatának fennállása miatt. Így amint furcsa jeleket tapasztalsz a macskádon, azonnal fordulj állatorvoshoz.

Az agyrázkódás kezelése

Az állatorvos a sérülés típusától és súlyosságától függően kezeli a macskát. Súlyosabb esetekben általában gyulladáscsökkentőt és neurológiai típusú gyógyszereket használ. Általánosságban néhány naptól fogva akár egy hétig is eltarthat, amíg a gyógyulás jelei megmutatkoznak, ezért a macskákat sokszor a rendelőben tartják megfigyelés céljából. A kezelések nagymértékben változnak attól függően, hogy a cica milyen traumát szenvedett el. Mivel a macskák agysérülése hirtelen történik, nem árt, ha megelőzési és felkészülési lépéseket teszel annak érdekében, hogy ezeket elkerüld, így érdemes zárt és biztonságos környezetben tartani a cicát.

agyrázkódás agyrázkódás macska baleset beteg a macska betegség tünetei egészség közlekedési baleset macska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink